Draai om je oren
Jazz en meer - Weblog





 


Concert | Film
Van onstuimig naar verstild
Teus Nobel - Child's Play, vrijdag 18 september 2026, Music Film Festival, Paradox, Tilburg

Van 18 tot en met 20 september 2026 vond in Tilburg de vijfde editie van het Music Film Festival plaats. Op verschillende locaties waren films en documentaires over muziek te zien. Het programma liep van trashmetal tot het Harlem Cultural Festival van 1969, en van een registratie van een concert van Sonic Youth tot een optreden van Oum Kalthoum uit 1967. Ook jazz en improvisatiemuziek kregen volop aandacht, vooral in jazzpodium Paradox. Daar was onder meer een nieuwe documentaire over Miles Davis te zien, met aandacht voor de manier waarop hij zijn muziek creëerde.

Op vrijdagavond draait het om de documentaire 'Human First', gevolgd door een optreden van Teus Nobel. 'Human First' toont een periode uit het leven van het gezin Nobel. Tijdens de ernstige ziekte van zijn partner probeert Nobel er voor haar en hun kinderen te zijn, terwijl zijn werk, de muziek, ook aandacht vraagt. Het korte interview in de auto raakt het meest: de trompettist vertelt dat zijn artistieke werk hem een uitvlucht biedt, terwijl hij beseft dat zijn partner hem juist nu het hardst nodig heeft. Juist dat openhartige moment maakt indruk, de bredere onzekerheid en de dreiging van verlies hadden wat meer verdieping verdient.

Voorafgaand aan het optreden roept de afwezigheid van vaste gitarist Teis Semey enige twijfel op over hoe de muziek live zal klinken. Zijn soms dissonante gitaarspel, de groove en de afwisseling tussen stille passages en opzwepende freejazz geven de muziek, live en op de plaat, spanning en urgent karakter. In Paradox neemt Jerôme Hol zijn plaats in. Hoewel deze jazzgitarist meer thuis is in blues en rock, vindt hij uitstekend zijn plek in de groep van Teus Nobel. Vaste krachten Jasper Høiby en Niek de Bruijn zijn overigens wel van de partij.

Het concert opent fel en fragmentarisch met 'Skin In The Game'. In 'That Is What It Is' geven ijle trompetklanken en de bassdrum de muziek een abstracte, onheilspellende sfeer. In deze stukken blijkt hoe vrij en spontaan de composities van het album 'Child’s Play' worden ingekleurd. De intensiteit is hoog, het samenspel bruist en voelt bij vlagen ordeloos aan. Drummer Niek de Bruijn biedt gelukkig het nodige houvast en de baspartijen van Jasper Høiby zijn virtuoos en aanstekelijk.

Naarmate het concert vordert maakt de explosiviteit plaats voor meer beschouwende muziek, zonder langdradig te worden. De ruimte tussen de noten maakt de muziek inzichtelijk. De invloed van de kinderen en de ziekte van Teus' partner tijdens de totstandkoming van de composities zijn steeds hoorbaar en indringend aanwezig, maar worden al ook even hilarisch als aangrijpend toegelicht zoals bij 'Child’s Play', 'The Brown Noise' en 'Hammertime'. Het laatste stuk 'Devine By Design' is een fraaie en spirituele apotheose en staat symbool voor een roerige periode die tot bedaren komt.

Klik hier voor een fotoverslag van dit concert door Louis Obbens.

Tekst & foto's: Louis Obbens

In de Jazztube hieronder zie je het concert dat Teus Nobel 4 gaf op donderdag 10 september in het Bimhuis, Amsterdam.

Labels: , , , , , , , ,

(Louis Obbens, 26.9.26) - - [naar boven]


Lees verder in het archief...








Menupagina's:









Nieuws, tips, suggesties, adverteren, meewerken?
Mail de redactie.